More about Dale Brown 
Founder & Executive Director

LIFE MISSION:

My life mission is to fervently love God and people, expressing that love frequently, and persevering in it forever.

I desire to be used by God to help others on their journey with Christ as we grow into his likeness in whatever context, place and life situations God chooses, thus fulfilling the Great Commandment, the Great Commission, and the Cultural Mandate.

My Life Verse is Romans 12.12:
Be joyful in hope, patient in affliction, faithful in prayer.


EDUCATION:

  • Doctor of Philosophy (Pastoral Ministry), Southwestern Baptist Theological Seminary, May 1994.

  • Master of Divinity (With languages: Greek, Hebrew, German), Southwestern Baptist Theological Seminary, Fort Worth, Texas, May 1988.

  • Bachelor of Science in Secondary Education (Math and Physics minors), University of Texas at Austin, 1984.

FURTHER STUDY:  

  • Southwestern at Oxford, University of Oxford, Oxford, United Kingdom, (Summer 2000)

  • Centurions Program with the Wilberforce Forum, Charles Colson, Director (2005-2006)

  • Spiritual Formation Retreat, Christ in the Desert Monastery, Ghost Ranch, New Mexico (Summer 2006)

  • Study trips to Israel (2003) and Greece/Turkey (2007)


PROFESSIONAL EXPERIENCE:

  • Founder, Executive Director, Men's Divorce Recovery (October 2016-present).

  • Hospice Chaplain, Texas Home Health & Hospice (AccentCare), Austin, Texas (April 2015-present). 

  • Senior Pastor, West Congregational Church, Haverhill, Massachusetts (2001-2014).

  • Pastor, Crestview Baptist Church, Austin, Texas (1996-2001).

  • Pastor, Lebanon Baptist Church, Cleburne, Texas (1990-1995).  

  • Chaplain Intern, Children's Medical Center of Dallas (October 1991-April 1992). Completion of one basic unit of Clinical Pastoral Education.

  • Pastor, First Baptist Church, Cresson, Texas  (1986-1990).
 
  • Associate Pastor, Hilltop Baptist Church, Burleson, Texas (1985-1986).

  • Pastor, Bee Cave Baptist Church, Austin, Texas  (1980-1984). 
 
TEACHING EXPERIENCE:

Adjunct Professor of Pastoral Ministry, Southwestern Baptist Theological Seminary, Fort Worth, Texas (Spring, 1993).

Visiting Professor, International Baptist Theological Seminary of Eastern Africa (now Mt. Meru University), Arusha, Tanzania (1995-1996). 

Pastors’ Conference Leader, Chalinze, Tanzania. (August 2014). Taught 45 pastors in multi-day conference; Conference Leader at Mombassa, Kenya and Chalinze, Tanzania, October 2015.

AREAS OF INTEREST:  

  • Hiking/Walking/Backpacking

  • Mountain & Road Biking

  • Reading (with particular interest in the history of the American Revolution and the intersection of faith and science) 

  • Woodworking, home projects/repair 

  • Classical music (listening)

  • Guitar, Ukulele, Bass Guitar (Intermediate/Beginner/Beginner)

  • Shooting and Hunting


PERSONAL INFORMATION:

 Birthdate: September 23, 1961

Married on May 21, 1983.

Divorced May 20, 2016.
      
Children: Lindsey, Davis, Aaron




Licensed to the Ministry by Hyde Park Baptist Church, Austin, Texas, 1981.

Ordained to the Ministry by Hyde Park Baptist Church, Austin, Texas, 1982. 
 
 
 
Press Kit for Dale Brown
Though the mountains be shaken and the hills be removed,
yet my unfailing love for you will not be shaken nor my covenant of peace be removed, 
says the Lord,
who has compassion on you.​​​​

Isaiah 54:10